Technologia voip i jej użycie w przedsiębiorstwach

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością, zwłaszcza w firmach, które często kontaktują się z kontrahentami cieszą się aparaty telefoniczne stosujące technologię VoIP. To skrót oznaczający tyle co „Voice over Internet Protocol”. Technologia ta umożliwia takie przekształcanie sygnału mowy, aby dało się go przesyłać przez internet.

Jak łatwo się domyślić centrale telefoniczne pracujące w takiej technologii są dużo mniej kosztowne w eksploatacji niż zwykłe. To właśnie główny powód dla którego przedsiębiorcy decydują się na takie rozwiązania jak telefonia ip.

czytaj:

telefon ip

Aby móc pracować w takiej technologii musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Tu są dwa wyjścia. Jedno to zamontowana w biurze bramka voip lub zobacz też wakacje autokarem centrale voip. To urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające przekształcenie sygnału ze zwykłego aparatu telefonicznego na taki, który da się przesłać przez sieć internetową. Zwykle takiego typu bramki mają wbudowany system call center. To wspaniałe rozwiązanie, jeśli kontaktuje się z nami ogromna ilość klientów lub my prowadzimy przykładowo sprzedaż telefoniczną, albo infolinię. Musimy zwrócić uwagę na tego rodzaju wyjście. Zredukujemy tym sposobem koszty, nie będziemy przywiązani do żadnego operatora.

Jeśli nie chcemy bramki można po prostu kupić i zamontować telefon ip. To pewnego rodzaju odmiana aparatu telefonicznego, lecz w odróżnieniu od zwykłego nie jest podpięty do żadnej linii telefonicznej, a do sieci internetowej.

zobacz:

Oczywiście taka rozwiązanie ma swoje minusy. Co najważniejsze jest bardziej zawodna niż zwykłe łącza telefoniczne. Ciągle się rozwija, zatem w ciągu paru lat sytuacja ta prawdopodobnie ulegnie zmianie. Póki co jednak musimy się liczyć z zakłóceniami. Naturalnie jeśli niespodziewanie stracimy dostęp do internetu, nastąpi duża awaria – natychmiast przestaną działać także telefony, co może przynieść nam wiele strat. Nie zapominajmy o tym, podejmując decyzję o tej technologii.

Póki co, gdy wciąż jest na etapie dopracowywania, warto dodatkowo posiadać w biurze choćby jedną zwykłą linię telefoniczną, tak na wszelki wypadek. Wtedy będziemy mieć pewność, ze nawet jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek awarii i z internetem będą problemy, to nie zostaniemy całkiem oderwani od możliwości skontaktowania się z klientami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*