Życie zaczyna się po sześćdziesiątce, czyli jak seniorzy znajdujący się na emeryturze i radzą sobie z nadwyżką niewypełnionego obowiązkami czasu

Przejście na emeryturę albo ewentualnie rentę, praktycznie w każdym razie bywa związane z nadwyżką czasu, który przecież warto wypełnić, najlepiej w jakiś sensowny sposób. Można oczywista w ogóle nie podejmować żadnych przedsięwzięć, ale wtedy życie emeryta będzie niezwykle nudne i co gorsza, może zakończyć się popołudniami spędzanymi przed ekranem telewizora. Tymczasem osoby po sześćdziesiątce, a nawet osiemdziesiątce, są w stanie zachować fantastyczną kondycję tak fizyczność, jak i umysłową.

senior

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Osoby starsze na szczęście nie znalazły się całkiem na społecznym marginesie. Za sprawą mediów i akcji charytatywnych bezustannie powraca temat trudności, z jakimi borykają się nasi dziadkowie lub rodzice. Nade wszystko zwraca się uwagę na brak właściwej pomocy medycznej, co jednakże wcale nie oznacza, że inne potrzeby staruszków schodzą na dalszy plan.

Powiatowe domy kultury organizują zajęcia dla seniorów, a niektóre placówki idą jeszcze krok naprzód i w rezultacie takich działań babcie przychodzą do przedszkoli, aby odpowiadać na ciekawe, a przy okazji zdumiewające pytania czterolatków. Natomiast dla tych bardziej wymagających sześćdziesięciolatków powołane do życia tzw. uniwersytety trzeciego wieku. Tak pomyślane zajęcia dla seniorów bywają fanatycznym pomysłem dla osób, które pragną rozwijać swoje własne zainteresowania i w dalszym ciągu stawiają na ustawiczny rozwój swojej osobowości.

rozwój osobisty

Autor: Tyler Hebert
Źródło: http://www.flickr.com
Tym samym można zrealizować swoje marzenia, które zostały wcześniej zarzucone np. ze względów finansowych albo czasowych. Dobrym pomysłem bywa również działalność w kole gospodyń wiejskich. Taka oferta jest adresowana dla kobiet zameldowanych na wsi, gdzie dostęp do innego rodzaju możliwości rozwoju intelektualnego jest dość ograniczony, ale jak przekonują gospodynie, taka aktywność daje wiele satysfakcji i zapewnia stały rozwój osobisty.

Przejście na emeryturę bywa okazją do zmiany dotychczasowego trybu życia. Tak panie, jak i faceci mogą teraz poświęcić czas na aktywność ruchową. I to w jakimkolwiek razie nie musi być wyczerpująca jazda na rowerze czy na nartach. Ogromnym zainteresowaniem ze strony rencistów, cieszą się tzw. kijki, czyli nordic walking. Zresztą w tym przypadku nie chodzi tylko o zmęczenie w pochlebnym tego słowa znaczeniu, bo w czasie promenad nawiązują się nowe znajomości bądź odradzają te stare. Tak pojęty rozwój osobisty trener gdańsk z pewnością podnosi seniorom poczucie wartości i dodaje energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*