Niezapomniany wypoczynek w Gąskach

Gąski to wieś urlopowa leżąca na wybrzeżu zachodnim, w okolicach Mielna. Jest zaliczana do najbardziej spokojnych polskich kurortów nadmorskich, toteż wybierając to miejsce na wypoczynek nad nad morzem Bałtyckim można liczyć na wypoczynek w nastrojowej i spokojnej atmosferze.
Niedaleka odległość Mielna i Sarbinowa, to kolejny plus dla wczasowiczów, którzy okazjonalnie chcieliby zaznać rozrywki w miejscach ze znaczniejszą liczbą knajp i dyskotek.

Morze, Bałtyk - zachód słońca

Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
W Gąskach znajduje się druga co do wysokości w Polsce latarnia morska (51 m). Obiekt zbudowany w 1878 r. został otworzony do odwiedzania. Ze szczytu latarni, na który można dotrzeć po dwustu wąskich, granitowych schodach, rozciąga się boska panorama wybrzeża – zobaczyć stąd można Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście. W jej dolnej części usytuowano sklepy z pamiątkami i punkty małej gastronomii.

Prócz samej latarni występują tutaj też zabytkowe budynki gospodarcze: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Ciekawostką jest fakt, iż w bliskiej odległości latarni występuje zielona, lecznicza glinka, którą wykorzystuje się do kąpieli, okładów, a nawet do picia. Drugim najbardziej interesującym obiektem w Gąskach jest neoklasycystyczny „Pałac Morski” położony w parku, dziewięćset metrów od linii morza. Pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX w. pełni współcześnie funkcję ośrodka rehabilitacyjno – wczasowego. Budynek otoczony jest przez zabytkowy park o powierzchni mniej więcej 6,7 ha. Rosną tu m.in. buki, cyprysiki groszkowe oraz klony srebrzyste.

Do Gąsek urlopowiczów przyciąga przede wszystkim rozległa, piaszczysta plaża. Można tutaj tradycyjnie spędzać czas na kąpielach słonecznych i morskich lub też skorzystać z bogatej propozycji sportów wodnych.

Najpopularniejszym szlakiem turystycznym przebiegającym przez Gąski jest szlak nadmorski oznaczony kolorem czerwonym, o długości około trzydziestu dziewięciu kilometrów. Trasa wiedzie wczasowiczów przez kolejne etapy: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki. Interesujący jest fakt, iż wspomniany szlak stanowi część międzynarodowego szlaku przebiegającego przez nadmorskie miejscowości i plaże. Trasa ta rozpoczyna się we Francji. Rowerowy szlak nadmorski jest nieco dłuższy – 54 km i biegnie trasą: Pleśno – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica, Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowa. Szlak wiedzie wzdłuż bałtyckiego wybrzeża, a w trakcie jego pokonywania zobaczyć można liczne zabytki historyczne oraz przyrodnicze.

***
Kompletną ofertę na urlop (Jeżeli potrzebujesz pomysłu na wypoczynek zobacz grecja wakacje coral travel) 2015 w Gąskach można znaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej zamieszczone linki:

– Gąski noclegi
– Gąski domki letniskowe
– urlop 2015 (sprawdź).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*