Kres książki tradycyjnej czy może nowe otwarcie? Jak pojmować zmiany w tej dziedzinie?

Jak się wszystko zmienia najlepiej zobaczyć po kondycji niektórych branż. W przeszłości nic nie wskazywało na to, że nastąpi takie „przemeblowanie”, że ludzie zamiast tradycyjnych wycieczek do sklepów będą będą robić zakupy siedząc wygodnie i korzystając z Internetu. Taką zmianę przyniósł internet. To komfortowe rozwiązanie, ale takie rozwiązanie naraża nas na pewne straty. W tym wypadku chyba powinniśmy wspomnieć z brakiem obcowania z danym produktem, dobrym przykładem jest tu tradycyjna książka. Skończyły się czasu zakupów w księgarni po obejrzeniu książki. Teraz kupuje się szybko, wystarczy jedno kliknięcie.

książki

Autor: Marco
Źródło: http://www.flickr.com
Ktoś powie, co w tym złego? No właściwie nic. Zakup książki staje się nie lada wyczynem, zwłaszcza, gdy przyjrzymy się poziomowi czytelnictwa w Polsce na przestrzeni kilku ostatnich lat. W tym temacie borykamy się z innym problemem: kupno książki to nie problem, coraz trudniej jednak znaleźć prawdziwe księgarnie.Powodem tego jest łatwość zakładania sklepów internetowych. Nie trzeba wtedy wynajmować dużego pomieszczenia w centrum centrum koneser miasta, do którego będą przychodzili klienci?

Wystarczy założyć ładnie prezentująca się stronę www, zatroszczyć się o promocję, znaleźć miejsce do przechowywania towaru jakim są książki i można rozpocząć sprzedaż. Kolejny problem to tak zwane książki elektroniczne. Z jednej strony jeszcze tak naprawdę nie zdominowały rynku książki, jednak to, że tak będzie wydaje się tylko kwestią czasu. Czy wtedy książki drukowane przejdą do historii, a księgarnie zostaną zlikwidowane. Na szczęście, jak pokazują ostatnie wydarzenia, tak nie będzie. Książki drukowane jeszcze długo pozostaną w obiegu, gdyż nawet jeśli książki elektroniczne (przykłady: podróżnicza i przewodniki) stają się coraz bardziej popularne, to jednak dla wielu osobom tradycyjne wydanie jest esencją prawdziwej literatury. Jeśli chodzi o literaturę, każdy znajdzie coś dla siebie, przykładowo – literatura humanistyczna i społeczna.

Co do istnienia księgarni to trzeba przyznać, iż jest ich coraz mniej, nastaje moda na księgarnie internetowe. To z jednej strony na pewno dobra wiadomość dla klientów, gdyż taka ilość to też większa konkurencyjność, czyli lepsze cen. Z drugiej zaś strony, przysparza to nowych problemów, ponieważ przez to, że jest coraz mniej księgarni tradycyjnych człowiek traci kontakt z książką. Nie może po prostu prosto z ulicy dokonać zakupu książki z określonego wydawnictwa. Zamiast tego, dokonuje zakupu jednym kliknięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*