W przeszłości graffiti było uważane za niszczenie mienia publicznego – dziś robi się je często na zlecenie

Z tradycji graffiti powstały murale. Oba rodzaje tworzenia jednakże różnią się od siebie. Murale są nierzadko dosyć duże i robione na zamówienie, toteż przy zezwoleniu właściciela domu.

Mural- dzewczyna z zasłoniętymi ustami

Autor: Garry Knight
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo prezentują często obraz, który dla sporej grupy przechodniów będzie jasny. Graffiti zatem najczęściej jest mniejsze, prezentuje znaki i symbole dla wtajemniczonych i często nadal jest zabronione.
Malowanie murali w obecnych latach jest szalenie modne (artystyczne malowanie ścian w mieście). Niejeden artysta podpisuje swe dzieła i szczyci się nimi. Pragnie własnym muralem coś przekazać. Murale stosunkowo często odnoszą się do problemów cywilizacyjnych obecnego wieku – toteż potępiają politykę albo zbytni materializm. Bywają jednak murale wesołe, które mają za zadanie wywołać uśmiech na twarzy albo zdumienie. Dzisiaj murale stosuje się regularnie jako artystyczną reklamę.

W dzisiejszym świecie murale stały się na tyle popularne, że w metropoliach organizowane są często wycieczki śladami popularnych murali. Malowanie artystyczne jest na czasie, toteż często ich twórcy to w pewnych kręgach rozpoznawalne (napisy chromowane) i szanowane osobowości (ściany). Nie postrzega się ich jako wandali, a za artystów, co daje im prawo tworzyć spokojnie i z rozmachem. Często murale są ogromne – widnieją na przykład na ścianie bocznej kamienicy i zajmują kilka pięter.

Murale są znakiem naszych czasów. Są rozpoznawalne, a ludzie je tolerują. Wobec tego możemy w najbliższej przyszłości spodziewać się więcej prac tego typu na budynkach naszych miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*