W jaki sposób prawidłowo przeczytać oznaczenie na oponach

Każda opona jest porządnie oznaczona, niezależnie od tego czy mówimy o oponach automobilowych, motocyklowych lub innych. Oznaczenie opon nie jest zwyczajnym, nie ważnym znakiem bądź symbolem, wręcz przeciwnie ma ono bardzo ważne znaczenie. Oznaczenie opon zezwala nam stwierdzić charakterystykę opony – wysokość boku, wielkość, rodzaj konstrukcji oraz średnicę, mało tego oznaczenie opon oferuje informacje o prędkości i indeksie nośności.

opony

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
W jaki sposób więc odpowiednio odczytać oznaczenie na oponach? Pierwsze cyfry mieszczące się na oponie oznaczają szerokość opony. W następnej kolejności znajdziemy informacje mówiące o jej profilu, to znaczy szerokości i wysokości boku opony. Wskazane jest pamiętać, że niższy bok opony gwarantuje lepsze kierowanie wozu na zakrętach. Później możemy znaleźć wiedzę na temat wewnętrznej konstrukcji opony. () W dzisiejszych czasach coraz więcej opon posiada budowę radialną, która symbolizowana jest literką R. Za wiadomością o konstrukcji opony odnajdziemy wysokość felgi, to znaczy wewnętrzną średnicę opony.

Należałoby pomnieć, że średnica opony zawsze jest podawana w calach. Na oponach odkryjemy również indeks nośności, który oznacza maksymalne obciążenie, jakie może przenieść opona napełniona do optymalnego poziomu ciśnienia. Na końcu opony (opony do bugatti chiron) znajduje się też indeks prędkości, który zdoła mieć wartość od A (najniższa) do Y (najwyższa). Każdej literze odpowiada konkretna wartość. Na oponach odnajdziemy także informacje dotyczące produkcji oraz kod UTQG, niemniej jednak kod ten znajduje się jedynie na oponach osobowych. Nie posiadają go opony 4×4 albo opony terenowe.

Dobierając opony zimowe, odnajdziemy tam znakowania zwyczajne dla tego typu opon, na przykład M+S albo 3PMSF. Bez względu na to czy nabędziemy opony kormoran, opony Michelin albo opony 4×4, na każdej oponie znajdziemy tego rodzaju oznaczenia. Powinno się zwracać na nie uwagę w czasie doboru a także kupienia opon do naszego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*