Prywatne studio nagrań do produkcji klipów

Każdy muzyk, bądź wykonawca śni o własnym studiu muzycznym. Takie miejsce to schronienie dla każdego fanatyka muzyki. To pomieszczenie gdzie może przygotowywać i nagrywać własną muzykę. Wystarczy entuzjazm i prawdziwa gotowość, także warunki, bez jakich studio nagrań nie będzie spełniać własnej roli. W dzisiejszych czasach nie jest to już tak nieosiągalne jak dawniej.

Dziś można

jak wygląda studio nagrań

Autor: TheMM
Źródło: http://www.flickr.com

w całkiem prosty sposób stworzyć kompletny system produkcyjno nagraniowy, jaki znakomicie sprawdzi się zarówno w trakcie rejestrowaniu dźwięku jak i późniejszej obróbki, czy też produkcji muzyki. Bazą do pracy w studiu jest komputer wyekwipowany w dobrane oprogramowanie, to do niego będzie możliwość podłączać następny rynsztunek. Teraz większość nowoczesnych komputerów wyposażonych jest w duże dyski, prędkie, wielordzeniowe procesory i są w stanie z powodzeniem służyć jako stacje robocze.

Studio Nagrań winno być obłożone ścianami dźwiękochłonnymi. W owym celu stosuje się osobliwe gąbki akustyczne, które niestety są dość drogie. Akustyka studia jest niezwykle ważna, albowiem przy nagrywaniu muzyki neutralizuje, czy też co najmniej ogranicza efekt odgłosu. Jeżeli jest dostatecznie wiele miejsca w pomieszczeniu, można na dodatek postarać się o stworzenie dobrej, albo chociaż prowizorycznej kabiny studyjnej, w której dokonuje się nagrania wokalne. Kabina studyjna całkiem odizolowuje od reszty otoczenia, co daje wymierne efekty efekty wizualne podczas wykonywania dzieła.

W pomieszczeniu poświęconym na studio nagrań musi znajdować się duże, praktyczne biurko na rynsztunek muzyczny w celu zapewnienia luksusu dla obsługującego wyposażenie. Mikrofon i klawiaturę sterującą powinno się dopasować w taki sposób, żeby spełniał własne żądania i był należyty do wymogów. Tak zorganizowane studio nagrań już zapewnia możności zrealizowaniu swoich pierwszych nagrań, miksów i produkcji.

basista podczas nagranie

Autor: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Źródło: http://www.flickr.com

Przed rozpoczęciem prac trzeba oczywiście zaopatrzyć się w właściwe dodatki, statywy, okablowanie, słuchawki, a potem cały sprzęt podłączyć i uruchomić. Osobiste studio nagraniowe daje wrażenie spełnienia i możliwości rozwoju.

Właściwe studio do nagrań to niezbędny czynnik sukcesu w licznych dziedzinach życia. Oprócz aktywności artystycznej wartościowe jest np. w działalności reklamowej. Coraz częściej jest tak, że bynajmniej nie będzie prosto znaleźć odpowiednie lokalizacje, w których można będzie zrealizować wytrawne nagrania.
Lokalizacje jak na przykład studio nagraniowe muszą reprezentować najwyższą jakość. Istotne będą zarówno cechy własne lokalu (należyte wyciszenie) jak też typ wyposażenia. Każdy nierzucający się w oczy składnik ma wpływ na jakość zarejestrowanego głosu. Nad wyraz ważne będą zarówno przewody, ale też czynniki takie jak ekranowanie elektrycznej instalacji.

Bowiem wszelki hałas miewa ujemny wpływ na końcowy rezultat produkcji. Poza powyższymi szczegółami szalenie ważna będzie fachowa obsługa. Ciężko jest sobie wyobrazić zrealizowanie właściwego procesu nagrywania bez realizatora, który nie tylko nagra ścieżki, ale również odpowiednio je zmiksuje. Taka fachowa pomoc kosztuje, jednak nie powinno się na niej robić oszczędności.

Dlatego też nie należy decydować się na byle jakie studio nagraniowe. Wprawdzie w wielu miastach znajdują się takie obiekty charakteryzujące się przeróżnym pułapem fachowości, to w ewidentnej większości sytuacji właściwe będzie podejmować decyzję na wyjazd gdzie indziej.

Nie będzie to jednak bardzo trudne

Nagranie w profesjonalnym studio muzycznym

Autor: Chris Marchant
Źródło: http://www.flickr.com

– ponieważ wiele tego typu sal posiada także przestrzenie do spania. Toteż realizując sesje nagraniowe trwające kilka dni, bez problemu da się także odpocząć. Jeżeli jednak dalsza podróż będzie nieopłacalna, wypada dogłębnie przejrzeć dotychczasowe realizacji danego studia.

Powinniśmy szczegółowo przesłuchać próbki dźwięku i dojść do wniosku, czy otrzymywana jakość jest nas satysfakcjonować, iż pomimo posiadania renomowanego osprzętu, uzyskana jakość nie jest satysfakcjonująca – i w większym stopniu przypominać będzie nagrania realizowane w domu tzw. home recording. Jednak zaznajomienie się z dotychczasowymi realizacjami a także wypowiedziami o studiu (zamieszczanymi przykładowo w Internecie) pozwoli na uniknięcie opisywanej pomyłki i zdecydowanie się na jak najbardziej właściwe studio nagraniowe w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*