Możliwe gatunki książek

Przy poznawaniu literatury na pewno należy zagłębić się w rozmaitego rodzaju gatunki książek, aby móc dobrze rozumieć pewne specyficzne dla nich cechy. Współcześnie literatura przeżywa przeogromny renesans, który przejawia się w pojawianiu się coraz ciekawszych tytułów z całej kuli ziemskiej, licznych wznowieniach oraz coraz bardziej rozmaitych gatunkach książek, dlatego gruntowne zgłębienie pewnych dawniejszych gatunków literackich może okazać się pożyteczne w podróży przez dawne , a także nowoczesne gatunki książek.

Należy brać pod uwagę przykładowo, że wszystkie rodzaje literackie – epika, liryka i dramat – posiada swoje własne gatunki. Do najbardziej znanych odmian epiki należy epos, powieść, nowela i kronika, do dramatu – komedia, tragedia oraz gatunki łączone, jak chociażby tragifarsa czy groteska. Rodzajów liryki było sporo od zarania dziejów – zalicza się do niej wiersz biały, fraszka, pieśni i sonet. Trzeba mieć na uwadze, że niektóre gatunki książek mają więcej, niż jeden rodzaj – chociażby ballada, która powstała w epoce romantyzmu, to ciekawe połączenie liryczności z elementami dramaturgicznymi. Nie jest to jedyny taki przypadek – powieść poetycka także jest mieszanką dwóch rodzajów, epickiego oraz lirycznego.

czytanie książek

Autor: Herbert Guedes
Źródło: http://www.flickr.com
Do klasycznych dramatów, eposów, powieści lub zbiorów poezji doszły najnowsze gatunki, te jak przykładowo reportaż, powieść współczesna, fantastyka czy literatura faktu. Poza tym znacząco znacznym zaciekawieniem cieszą się dzieła popularno-naukowe, belektrystyka , a także książki użytkowe, czyli przeróżnego rodzaju poradniki oraz podręczniki, w tym chociażby książki kucharskie bądź poradniki medytacyjne, lecz w dzisiejszych czasach szczególnie popularne są poradniki z zakresu standardowej psychologii , a także coachingu. Potrafią one być bardzo pożyteczne dla osób zaciekawionych tym, co rozgrywa się w ludzkiej głowie, oraz dla pozostałych hobbystów, którzy pragną opanować nowe techniki.

Obecnie znacznie rozszerza się gatunek powieści fantastycznej. Fantastyka dawniej nie była typem tak obszernym, jak w trakcie jej rozkwitu w czasach Wellsa; do jej pochodnych powinno się cyberpunk, Bizarro Fiction lub coraz popularniejsze opowieści z uniwersów alternatywnych. Oprócz tego coraz częściej jest obserwowane zaciekawienie gatunkami ludowymi lub pochodzącymi ze Wschodu, takimi jak dla przykładu haiku, baśń bądź mit. Coraz powszechniejsze stają się też gatunki powieści kryminalnej, jakie – czasami powiązane z elementami spiskowymi czy fantastycznymi – podbijają one rekordy popularności. Jest to również wyraźne w literaturze dziecięcej, gdzie wątki detektywistyczne są na porządku dziennym. W obecnych czasach na pewno należy przyjrzeć się grupy najnowszym dziełom, które pojawiły się na rynku – można wówczas odnaleźć znaczną ilość ciekawych okazów literatury.

Jeśli tego typu tematyka jest dla Ciebie ważna, to koniecznie zerknij na serwis (https://www.creatio.edu.pl/wesolych-swiat/), który bez wątpliwości również przypadnie Ci do gustu!

Współcześnie zdecydowanie warto przyjrzeć się paru najnowszym dziełom, które są obecne się na rynku – można wówczas znaleźć dużo atrakcyjnych okazów literatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*