Kołobrzeg – recepta na doskonałe wczasy nad morzem

Kołobrzeg i Władysławowo to popularne kurorty morskie i uzdrowiska, aczkolwiek z uwagi na swoje strategiczne położenie, Kołobrzeg przez kilka wieków był miastem – twierdzą, czego świadectwem są zachowane do dziś okopy. Wiele z nich jest adaptowanych do wykonywania innych, teraźniejszych funkcji i służą one jednocześnie mieszkańcom miasta, jak i wczasowiczom. Każdy, kto poważa sobie aktywny odpoczynek, planując wakacje 2014 może, więc zdecydowanie postawić na Kołobrzeg!

Gdańsk

Autor: MrSco
Przykładem nowiutkiego pomysłu na stare budynki jest Wilczy Fort, na terenie, którego wybudowano amfiteatr – miejsce, gdzie odbywa się sporo imprez kulturalnych.

Miej świadomość, że aby zdobyć fascynujące wiadomości na opisywany temat, musisz znaleźć dobre źródło – zatem obejrzyj serwis, w tamtym miejscu znajdziesz wciągające fakty.

Pierwotny Fort Ujście, został z kolei zaadaptowany na kawiarnię, w której bawią się żeglarze.

Kołobrzeg jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Przykładem architektury gotyckiej w mieście, jest Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP która została wybudowana w IV w. i posiadająca w swym wnętrzu bardzo dużo wartościowych obiektów, między innymi krucyfiks „figura życia” z 1330 r. i chrzcielnicę z 26 scenkami z życia Chrystusa z tysiąc trzysta pięćdziesiątego piątego roku. Innym standardowym przykładem kołobrzeskiego gotyku jest Baszta Lontowa. Wśród zabytków neogotyckich powinno się wyróżnić ratusz miejski z tysiąc osiemset trzydziestego drugiego roku przypominający odrobinę średniowieczny zamek obronny. W ratuszu znajduje się Galeria Sztuki Współczesnej, w której demonstrowane są wystawy kołobrzeskich plastyków. Należy także zwrócić uwagę na neogotycki gmach kołobrzeskiej poczty oraz kościół rektoralny Niepokalanego Poczęcia NMP. Niezwykle ciekawym miejscem w Kołobrzegu jest Muzeum Miasta, gdzie można ujrzeć kolekcję synoptyczną, zawierajacą rzeczy, które w przeszłości stosowano do mierzenia i ważenia. Jest to jedna z trzech tego typu wystaw w Polsce. Należy także popatrzeć do Muzeum Oręża Polskiego z wystawą militariów wykorzystywanych od początkowego średniowiecza do współczesności.

Kołobrzeg leży u ujścia rzeki Parsęty i to akurat tutaj usytuowano port morski, z rolą: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. Kołobrzeg ma także swoje molo, które mając długość 220 m jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Wyruszają stąd nieduże stateczki wycieczkowe, które odbywają króciutkie rejsy widokowe. Symbolem Kołobrzegu jest również latarnia morska, która powstała w miejsce obiektu zniszczonego podczas Drugiej Wojny Światowej. Latarnia ma dwadzieścia sześć metrów długości i jest udostępniona do zobaczenia. Pomiędzy molem, a latarnią, wzdłuż miejskiej plaży ciągnie się Bulwar Jana Szymańskiego. Tą morską ulicę utworzono w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku zamieniając starą, zniszczoną przez huragan. Bulwar sąsiaduje z Parkiem Nadmorskim, który jest buforem między Dzielnicą Portową, a Uzdrowiskową. Przy deptaku wznosi się Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Warto zaznaczyć, że Kołobrzeg jest największym kurortem leczniczym na polskim wybrzeżu. W mieście oraz jego okolicach występują źródełka wody mineralnej, solanki oraz zasoby borowiny. Kuracjusze przyjeżdżają tu zwłaszcza w celu kurowania chorób układu oddechowego, krążenia i stawów. Kołobrzeska plaża jest zaliczana do najbardziej bezpiecznych i najdoskonalej zagospodarowanych plaż w kraju. Jest rozległa i piaszczysta i rozciąga się od ujścia Parsęty i portu, obok latarni morskiej wzdłuż miasta, do parków dzielnicy sanatoryjnej.

Kołobrzeg jest popularnym ośrodkiem kulturalnym. W sezonie odbywają się tu liczne koncerty i festiwale, m.in.: Międzynarodowy Bieg Zaślubin, Regaty Smoczych Łodzi na rzece Parsęcie, Europejski Dzień morza, Festiwal Szantowy „Na Fali”, Regaty „Srebrny Dzwon”, Kołobrzeski Piknik Wojskowy, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze”, Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”, Międzynarodowy Festiwal Szachowy, Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk”, Obchody Regionalnych Światowych Dni Turystki, Międzynarodowy Konkurs Satyryczny „Papkinada” oraz Sunrise Festival.

Miłośnicy natury mogą udać się do mieszczącego się przy granicach miasta Ekoparku Wschodniego na Podczelu, który jest zbiorowiskiem łąkowym i szuwarowym roślinności halofilnej, gdzie rosną słonorośla posiadające tutaj jedyne stanowisko w Polsce. Stworzono tu również dwa obszary Natura 2000: Trzebiatowsko – Kołobrzeski Pas Nadmorski i Dorzecze Parsęty. Fanów dwóch kółek na sto procent zaciekawi informacja, że w Kołobrzegu zaczyna się parę szlaków rowerowych gminy Kołobrzeg i gminy Ustronie Morskie, a także biegnie przez niego międzynarodowy szlak rowerowy R-10.

***Kompletną ofertę na wakacje dwa tysiące piętnaście we Władysławowie można odnaleźć w serwisie Ruszajwpolske.pl bądź klikając na niżej umieszczone linki:- wczasy Władysławowo (domki do wynajęcia we Władysławowie)- agroturystyka Władysławowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*