Hodowla Gołębi

Gołębniki powinniśmy trzymać w idealnej czystości. W tym celu czyszczenie pomieszczeń (ścieranie kału, piór, kurzu itp.) musi się odbywać każdego dnia. Czynność tę należy wykonywać rozważnie, tak ażeby gołębie wysiadujące jaja albo karmiące swoje młode nie były zaniepokojone. Ściółki w wylęgarniach nie zmienia się w toku wysiadywania jajek a także w czasie, gdy młódki są jeszcze za bardzo młode. Po 8 dniach od wyklucia się piskląt można zmienić gniazdo na nowo odkażone i umoszczone.

zdrowy gołąb

Autor: Phil Fiddyment
Źródło: http://www.flickr.com

Po zwieńczeniu okresu wylęgowego, co przypada na czas wypadania piątej lotki pierwszego rzędu, musimy segmenty gniazdowe pozamykać i wymontować czy usunąć z gołębnika. Na okres zimy dzieli się gołębie według płci, by samce oraz samice przebywały w oddzielnych pomieszczeniach. W tymże okresie karmi się ptaki ziarnem skąpym w białko i mniejszymi porcjami. Dietę gołębi możemy suplementować witaminami takimi jak omega 3 oil – sprawdź szczegóły; bądź pigeon vitality. Na wiosnę, w połowie marca, łączy się pary do kojarzenia. Parki owe wsadza się do przedziałów kojarzeniowych, dając każdemu ptakowi oddzielną celę, aby zapobiec bójkom, które zdarzają się w pierwszych dniach po zestawieniu gołębi w pary. Po paru dniach, jeżeli para gołębi poznała się już jak też przywykła do siebie, usuwa się ściankę działową, która je rozdziela, żeby ptaki mogły przystąpić do rozrodu. Kiedy samiczka zostanie pokryta przez samczyka, możesz wpuścić je do pomieszczenia gniazdowego, w którym wybierają oraz zajmują gniazdo, do którego zostają złożono jaja, a oboje rodzice rozpoczynają ich wysiadywanie. W owym czasie nie powinniśmy ptaki niepokoić.

biały gołąb

Autor: A N Suresh Kumar
Źródło: http://www.flickr.com

Ptaki niektórych ras, szczególnie krótkodziobych, często nie są w stanie odpowiednio wykarmić swe pisklęta. Po 10 dniach od wyklucia się piskląt, kiedy zachodzi nowy okres łączenia, rodzice porzucają je oraz nie dają im pożywienia. W takich warunkach pisklęta dogorywają z zimna oraz głodu.

Przejdź na naszą stronę i czytaj tutaj więcej następne interesujące wiadomości na ten temat. W przypadku jakiś zapytań z przyjemnością rozwiejemy wszelkie Twe wątpliwości.

Zawczasu więc trzeba do odchowania ich przyszykować gołębie mamki, a więc gołębie dobrze karmiące. Należy w taki sposób określić czas kojarzenia gołębi rasowych oraz gołębi-mamek, żeby obie pary składały jaja jednocześnie lub z różnicą 3 dni – artykuł -> w link. Po złożeniu jajek zamienia się je – od gołębi rasowych przenosi się do gołębi mamek i na odwrót, albo zamienia się pisklątka w pierwszych dobach po wykluciu .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*